Dnes je sobota 22.2.2020, svátek má Petr

Tajemství havarovaného letadla odhaleno

Havarované italské třímotorové letadlo typu Caproni Ca.3 / Foto: F. StrašilKniha Slavkov u Brna v době světových válek, která vyšla na konci loňského roku, přinesla spoustu unikátních fotografií z obou světových válek. Přesto několik desítek fotografií nebylo v knize zveřejněno, a to z několika důvodů. Bylo to především proto, že v době uzávěrky nebyly identifikovány osoby na fotografii, nebyla známa přesná lokalita nebo typ zbraně.

Při určování typu zbraní jsme požádali o pomoc odborníky, kteří nám s identifikací rádi pomohli. Ale i tak zůstalo pár fotek neurčených. Od vydání knihy uběhlo několik měsíců a ozval se nám jeden z amatérských historiků, Vít Pažourek. Jednu z dosud „tajemných“ fotek, na kterém bylo sestřelené letadlo v době 1. světové války, popsal:

„Díky článku pana Bohumíra Kudličky již známe i přesné místo, datum a dokonce sériové číslo letadla, jehož fotografii jste mi poskytl k určení. Jedná se o havarované italské třímotorové letadlo typu Caproni Ca.3  sériové číslo Ca.703. Letadlo bylo sestřeleno dne 18. února 1916 u Merny nedaleko řeky Soča (dnes obec Miren ve Slovinsku přímo na hranici s Itálií). Italsky je to popsáno zde.

Il primo Caproni perduto in combattimento fu il ca.703 della 4a sq. abbattuto il 18 Febbraio 1916 durante un'azione su Lubiana dai Fokker A III di Heinrich Kostrba della Flik 4 e di Ludwig Hautzmajer della Flik 19 armati con mitragliatrice Schwartzlose fissa in caccia munita del dispositivo ancora segreto, di tiro attraverso l'elica. Il trimotore fu rimesso in efficienza dalla Phonix di Aspern ed ebbe il numero di serie 00.52.

Z textu vyplývá, že ten třímotorák Caproni sestřelil Čech Jindřich Kostrba! Jindřich Kostrba (*22. října 1883 v Kutné Hoře) patří mezi nejvýznamnější osobnosti z historie československého letectví. Již za první světové války létal v rakousko-uherském letectvu a dosáhl osmi potvrzených sestřelů. Hned po válce začal s výstavbou československého vojenského letectva a stal se jeho prvním velitelem, proto bývá také někdy nazýván „otcem československého letectva“.

Titulní fotografie je z bohatého archivu Františka Strašila, který jako důstojník bojoval na italské frontě, a pro zveřejnění nám ji poskytl jeho syn Jiří Strašil.

Jsme velmi vděční zapáleným historikům-amatérům, kteří neustále doplňují střípky do mozaiky naší historie.

Bedřich Maleček

Havarované italské třímotorové letadlo typu Caproni Ca.3 / Foto: F. Strašil195http://forum.veslavkove.cz/
Havarované italské třímotorové letadlo typu Caproni Ca.3 / Foto: F. Strašil
František Strašil / Foto: archiv J. Strašila195http://forum.veslavkove.cz/
František Strašil / Foto: archiv J. Strašila
Havarované letadlo Caproni Ca.3 u Merny / Foto: archiv http://www.aereimilitari.org195http://forum.veslavkove.cz/
Havarované letadlo Caproni Ca.3 u Merny / Foto: archiv http://www.aereimilitari.org
Práce na odklizení havarovaného letadla Caproni u Merny / Foto: Wikipedia195http://forum.veslavkove.cz/
Práce na odklizení havarovaného letadla Caproni u Merny / Foto: Wikipedia
Letadlo Caproni Ca36 / Foto: Wikipedia195http://forum.veslavkove.cz/
Letadlo Caproni Ca36 / Foto: Wikipedia
Jindřich Kostrba ve svém Fokkeru A.III 03.52, Flik 4, letiště Heidenschaft únor 1916 / Foto: Plastic Kits Revue 8195http://forum.veslavkove.cz/
Jindřich Kostrba ve svém Fokkeru A.III 03.52, Flik 4, letiště Heidenschaft únor 1916 / Foto: Plastic Kits Revue 8
Tabulka sestřelů J. Kostrby195http://forum.veslavkove.cz/
Tabulka sestřelů J. Kostrby

Komentářů (0)
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
   
 
Polední menu

menu

Přečtěte si aktuální nabídku poledního menu restaurací ve Slavkově u Brna!

Program kina

kino

Navštivte kino JAS 
ve Slavkově u Brna. Přečtěte si program!

Společnost

Kultura

 • Zavraždily spolubydlící!
  V dnešním světě se už může stát ledasco. Tři seniorky usmrtily svoji nemohoucí kamarádku jen proto, že stále vyhrávala v kartách. Bestie! Ovšem jenom na jevišti. Kdo ze čtenářů navštívil divadelní představení slavkovského divadelního spolku, si jistě vzpomene, že takto se odehrává děj černé komedie... celý článek

Černá kronika

 • Ve městě hořel už třetí strom
  Již třetí případ zapáleného stromu řešili slavkovští hasiči. Naposledy, 14. května, prohořel kmen vrby ve Svojsíkově parku. Vzhledem k jeho vzrostlé koruně bylo strom tak nestabilní, že jej pracovníci technických služeb museli ihned pokácet a rozřezat. Podobný případ se ve Slavkově nestal letos... celý článek

Příroda

 • Slavkov v podzimních barvách roku 2019
  Slavkov
  Slavkov
  Každým rokem nás podzimní příroda odmění spektrem teplých barev. Vždy je to jiné. Klimatické podmínky rozhodují o zabarvení zeleně. Já mám pocit, že podzimní barvy letošního roku se přírodě mimořádně vydařily.
Banner

veslavkove_logomp© Copyright 2008 – 2010 BMTYPO .
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí,
šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu BM TYPO zakázáno.