Dnes je pondělí 24.2.2020, svátek má Matěj

Kulaté výročí narození Napoleona Bonaparta

Ve čtvrtek 15. srpna uplyne rovné čtvrt tisíciletí od narození budoucího francouzského vojevůdce a později i císaře. Pohled na Napoleona Bonaparta není jednoznačný a každá ze stran zdůrazňuje jinou stránku jeho osobnosti a činů. Pro jednu část společnosti je Napoleon geniálním vojevůdcem, který se zařadil po bok takových osobností, jako byl Alexandr Makedonský, Hannibal Barkas, Julius Caesar či Friedrich Veliký. Byl to člověk, který se dokázal vypracovat až na nejmocnějšího muže Evropy, rozšířil slávu Francie po celém evropském kontinentu a prosadil řadu významných reforem (vznik Občanského zákoníku, založení francouzské Národní banky...). Pro další část veřejnosti to byl člověk, který stál za řadou ničivých válek, které pustošily rozsáhlé krajiny Evropy a Napoleonova válečná tažení stála životy statisíců vojáků a civilistů.

Napoleon Bonaparte se narodil 15. srpna 1769 v Ajacciu na ostrově Korsika, který teprve o rok dříve připojilo francouzské království ke svému území, Charlesovi (Carlovi) a Letizii Buonapartovým. Rodina měla italské kořeny (což na Korsice ovládané po staletí Janovem tolik nepřekvapí). V úterý 15. srpna se slavil významný katolický svátek Nanebevzetí Panny Marie a slavnostní mše v katedrále se účastnila také těhotná Letizia. Během bohoslužby pocítila silné bolesti a vrátila se proto domů do nedalekého rodinného sídla. Nedokázala však dojít až do ložnice a chlapce měla porodit na pohovce v salonu. Malý Napoleon měl mít, podle pamětí Letizie, jako novorozenec velkou hlavu, inteligentní obličej, hlasitě křičel a brzy si začal cucat palec (což bylo na Korsice bráno jako dobré znamení). Rodiče pocházeli z prostředí korsické šlechty, otec Charles byl vystudovaný právník a náležel k významným osobnostem tohoto středomořského ostrova. Napoleon byl druhorozený syn Buonapartových, který se dožil dospělosti – starší byl bratr Joseph a dva sourozenci, kteří však zemřeli již v kojeneckém věku.

Narození Napoleona Bonaparta a také 230. výročí od vypuknutí revoluce ve Francii roku 1789 si Zámek Slavkov-Austerlitz připomene dvěma přednáškami v září a říjnu tohoto roku, kde se dozvíte nejen o Napoleonovi mnohem více.

Martin Rája (ZS-A)

Komentářů (0)
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
   
 
Polední menu

menu

Přečtěte si aktuální nabídku poledního menu restaurací ve Slavkově u Brna!

Program kina

kino

Navštivte kino JAS 
ve Slavkově u Brna. Přečtěte si program!

Nejčtenější kultura

Společnost

Černá kronika

  • Ve městě hořel už třetí strom
    Již třetí případ zapáleného stromu řešili slavkovští hasiči. Naposledy, 14. května, prohořel kmen vrby ve Svojsíkově parku. Vzhledem k jeho vzrostlé koruně bylo strom tak nestabilní, že jej pracovníci technických služeb museli ihned pokácet a rozřezat. Podobný případ se ve Slavkově nestal letos... celý článek

Příroda

  • Slavkov v podzimních barvách roku 2019
    Slavkov
    Slavkov
    Každým rokem nás podzimní příroda odmění spektrem teplých barev. Vždy je to jiné. Klimatické podmínky rozhodují o zabarvení zeleně. Já mám pocit, že podzimní barvy letošního roku se přírodě mimořádně vydařily.
Banner

veslavkove_logomp© Copyright 2008 – 2010 BMTYPO .
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí,
šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu BM TYPO zakázáno.