Dnes je čtvrtek 20.2.2020, svátek má Oldřich

Záplava baboček ve Slavkově

O víkendu (25. a 26. května) jsme byli opět svědky masivního tahu babočky bodlákové. Motýli letěli v širokém pásmu rychlým klikatým letem nízko nad zemí. Slavkov už jednou takový tah zažil, bylo to v roce 2009.

Tah babočky bodlákové (Vanessa cardui) je zajímavý přírodní úkaz a dá se srovnat s mnohem známějším tahem monarchů stěhovavých (Danaus plexippus) v Severní Americe. Tam jsou ovšem hejna více kompaktní a i početnější. Když např. hejno motýlů usedá na stromy k nočnímu odpočinku, motýli obalí kmen i větve a strom se pod jejich pestrými křídly téměř ztrácí.

Naše babočka bodláková začíná podnikat svou dlouhou pouť (až 4000 km) již koncem února. V oblastech na jih od Sahary a v severní Africe potravní zdroje na jaře brzy vysychají a motýli se vydávají do Evropy. Jeden proud míří přes Pyrenejský poloostrov, další překonávají Středozemní moře z pobřeží Libye a Tunisu. Na jih Evropy přiletí v březnu. Je tam jaro, potravy je dost. Avšak v dubnu je již na jihu Evropy sucho a nepříznivé podmínky pro vývoj housenek. Babočky proto vyráží do střední Evropy, kde je jaro v plném proudu, vegetace bují. Babočky zde nacházejí prostřený stůl nejen pro sebe, ale i pro své housenčí potomstvo. V létě se u nás líhne jejich druhá generace. Část jich zůstává, ale část populace táhne dál severovýchodním směrem napříč Evropou až do Skandinávie a často i na Island a do Skotska. Tam se opět množí.

Při tahu je babočka bodláková schopna uletět úctyhodné vzdálenosti. Její cesta vede i přes hory a není pro ni překážkou ani nadmořská výška nad 2200 m. Na svém tahu Evropou dosahuje tento motýl rychlosti až 50 km/h.

V říjnu odlétají motýli zpět do Afriky. Dosud se přesně nevědělo, jakým způsobem se vrací, protože zpětný tah nebyl pozorován. Podle posledních poznatků babočky zpět do Afriky létají ve velkých hejnech v noci ve výšce 300 až 500 m. Tam se nechávají unášet vzdušnými proudy. Dosahují tak rychlosti 80 až 110 km za hodinu. Jejich návrat je proto rychlý a nenápadný.

Babočka bodláková není jediný migrující motýl. Dalšími stěhovavými motýly jsou babočka admirál, několik druhů lišajů (svlačcový, oleandrový, smrtihlav).

B. Maleček

 

Komentářů (2)
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
   
 • birder

  8.června při výstupu na Sněžku přeletovaly rázně desítky baboček do Polska ve výši cca 1m nad klečí

 • birder  - Bezva článek!

  Babočky od té doby vídám doposud, řekl bych ve větším množství jak dříve.

 
Polední menu

menu

Přečtěte si aktuální nabídku poledního menu restaurací ve Slavkově u Brna!

Program kina

kino

Navštivte kino JAS 
ve Slavkově u Brna. Přečtěte si program!

Nejčtenější příroda

Společnost

Kultura

 • Zavraždily spolubydlící!
  V dnešním světě se už může stát ledasco. Tři seniorky usmrtily svoji nemohoucí kamarádku jen proto, že stále vyhrávala v kartách. Bestie! Ovšem jenom na jevišti. Kdo ze čtenářů navštívil divadelní představení slavkovského divadelního spolku, si jistě vzpomene, že takto se odehrává děj černé komedie... celý článek

Černá kronika

 • Ve městě hořel už třetí strom
  Již třetí případ zapáleného stromu řešili slavkovští hasiči. Naposledy, 14. května, prohořel kmen vrby ve Svojsíkově parku. Vzhledem k jeho vzrostlé koruně bylo strom tak nestabilní, že jej pracovníci technických služeb museli ihned pokácet a rozřezat. Podobný případ se ve Slavkově nestal letos... celý článek
Banner

veslavkove_logomp© Copyright 2008 – 2010 BMTYPO .
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí,
šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu BM TYPO zakázáno.