Dnes je sobota 22.2.2020, svátek má Petr

Do režie se nikdo nehrne

Stanislav OlbrichtVíce než třicet let se věnoval profesionálně baletu. V Národním divadle Brno odehrál 45 rolí ve 36 inscenacích. Na konci kariéry se rozhodl uplatnit své zkušenosti v Divadelním spolku ve Slavkově u Brna. Už několik let tam úspěšně režíruje hry, které jsou u diváků oblíbené.

„Spolupracovat se slavkovskými divadelníky jsem chtěl už dříve. Jen jsem přemýšlel, jak se k nim dostat, aby mě přijali mezi sebe,“ říká režisér Stanislav Olbricht, který začátkem února oslaví sedmdesátku.

Kdy jste poprvé začal koketovat s divadlem?

Vystudoval jsem konzervatoř, obor balet. Pak vedly moje kroky do Státního divadla v Brně, kde jsem působil přes třicet let. Životnost tanečníků je omezená, není to jako u herců.

Pak jste už zamířil k divadlu, nebo jste se věnoval ještě něčemu jinému?

Protože jsem neměl nárok na důchod, ale jen na výsluhu, šel jsem vyrábět figurky do chráněné dílny. Také jsem pracoval v pekárně jako expedient, kde jsem zůstal až do starobního důchodu.

O divadlo ve Slavkově u Brna jste se zajímal vždy? Nebo to přišlo z ničeho nic?

Ke slavkovskému divadlu mne přivedl můj strýc. Chodil jsem na představeni, pak se dostal do zákulisí jako inspicient. Později jsme s mladými herci začali hrát divadlo samostatně. Druhá etapa začala v roce 2011, kdy jsem se přidal k Farnímu divadlu, které vedla od roku 2001 Ludmila Nosková.

Jak je těžké režírovat a ukočírovat herce na pódiu?

Je to spíš o drzosti postavit se před skupinu lidí, kteří ve svém volném čase chtějí ostatní bavit. Když jsem před lety začínal, byli jsme režiséři tři. Teď jsem sám, takže je toho určitě víc na práci. Všichni chtějí jen hrát. Do režie se nikdo moc nehrne. Nějaké náznaky ovšem mám, že by to někdo chtěl zkusit… Tak uvidíme, jak to nakonec dopadne.

Letos na Silvestra jste uvedli hru Sen noci silvestrovské! Čekala na diváky nějaká změna oproti klasické předloze Sen noci svatojánské?

Je to speciální silvestrovská úprava této Shakespearovy komedie. Hráli jsme ji už loni. Připraveno bylo stolové uspořádání hlediště. Návštěvníci si můžou dát vínko, což by za normálních okolností nešlo. Do představení se zapracují i různé fórky tak, aby to bylo pro diváky i herce co nejvíce zábavné.

Kolik máte v současnosti lidí v souboru?

Momentálně více než čtyřicet. Teď zrovna k nám přišly čtyři mladé dívky, které si chtějí také zahrát. Nutno říct, že v pravou chvíli. Ve Snu noci silvestrovské je možné zapojit každého, kdo má chuť, ruce a nohy.

S nápady na hry přicházíte vy, nebo i herci?

Máme jako spolek dramaturga, který může navrhnout, co by bylo dobré hrát. Většina nápadů ale vychází ode mne. Konečné rozhodnutí padá po poradě s užším kroužkem členů.

Kde hledáte inspiraci pro hry?

Nejčastěji na internetu, kde je možné najít spoustu představení, která hrají jiné soubory. Inspiraci čerpám i z knih, protože divadelní hry jsem vždycky rád četl. Něco ale děláme sami, jako například pásmo z divadelních her, které máme teď na programu a stále ho hrajeme.

O čem představení je? Je spojeno z více her dohromady?

Toto hudebně poetické divadelní představení je sestaveno z ukázek jednotlivých her světových autorů. Luboš Javůrek z Kobeřic a Milan Jablonský z Prahy natočili se skupinou Bokomara album písniček inspirovaných divadelními hrami. A pak nás oslovili, abychom z toho udělali hru. Milan Jablonský napsal scénář, já jej upravil a hra byla na světě. Je to velice zajímavé představení. Nevýhodou je pouze to, že je technicky náročné.

Vyjíždíte s představeními i do okolí? A jak často hrajete?

Ano, hrajeme v Letonicích, Praci, Němčanech, ale i v jiných obcích v okolí. Pravidelně navštěvujeme divadelní festival v Bučovicích, kde máme už za ty roky dobré jméno. Na propagaci našich inscenací máme pověřenou osobu, která zasílá nabídku obecním úřadům. Jsem rád, že můžeme hrát i někde jinde než ve Slavkově u Brna. Hrajeme přibližně asi třicet představení do roka.

Jaké jsou vaše pocity, když uvádíte nové představení? A proč nehrajete?

Tréma se dostaví vždycky. Rád bych hrál, ale hlava si text už nezapamatuje. A protože maminka a režisér mají vždycky pravdu, držím se raději režie.

Pavel Vičar, Vyškovské noviny

Stanislav Olbricht

V Bučovicích na festivalu v roce 2017

Stanislav Olbricht

Režisér Stanislav Olbricht

Stanislav Olbricht

Bučovický festival – 2018

 

 

Komentářů (0)
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
   
 
Polední menu

menu

Přečtěte si aktuální nabídku poledního menu restaurací ve Slavkově u Brna!

Program kina

kino

Navštivte kino JAS 
ve Slavkově u Brna. Přečtěte si program!

Nejčtenější

Kultura

 • Zavraždily spolubydlící!
  V dnešním světě se už může stát ledasco. Tři seniorky usmrtily svoji nemohoucí kamarádku jen proto, že stále vyhrávala v kartách. Bestie! Ovšem jenom na jevišti. Kdo ze čtenářů navštívil divadelní představení slavkovského divadelního spolku, si jistě vzpomene, že takto se odehrává děj černé komedie... celý článek

Černá kronika

 • Ve městě hořel už třetí strom
  Již třetí případ zapáleného stromu řešili slavkovští hasiči. Naposledy, 14. května, prohořel kmen vrby ve Svojsíkově parku. Vzhledem k jeho vzrostlé koruně bylo strom tak nestabilní, že jej pracovníci technických služeb museli ihned pokácet a rozřezat. Podobný případ se ve Slavkově nestal letos... celý článek

Příroda

 • Slavkov v podzimních barvách roku 2019
  Slavkov
  Slavkov
  Každým rokem nás podzimní příroda odmění spektrem teplých barev. Vždy je to jiné. Klimatické podmínky rozhodují o zabarvení zeleně. Já mám pocit, že podzimní barvy letošního roku se přírodě mimořádně vydařily.
Banner

veslavkove_logomp© Copyright 2008 – 2010 BMTYPO .
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí,
šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu BM TYPO zakázáno.