Dnes je sobota 22.2.2020, svátek má Petr

Edita Raušerová: V Helsinkách se mi líbí

Šípková Růženka / Foto: archiv FNOJméno Edita Raušerová není Slavkovákům neznámé. Ale i přesto si ji dovolím čtenářům představit. Edita Raušerová byla žákyní tanečního oboru ZUŠ Fr. France ve Slavkově u Brna pod vedením paní učitelky Lenky Krahulové.

Od roku 1998 studovala na Taneční konzervatoři v Brně. V roce 2004 přestoupila na pražskou Taneční konzervatoř, kde o dva roky později absolvovala. V sezoně 2006–2007 získal angažmá v baletu Národního divadla, kde tančila např. Číňanku a Kláru v baletu Louskáček – Vánoční příběh, Tarantellu a další významné role. V baletu Carmen světoznámého choreografa Matse Eka ztvárnila titulní roli, za kterou byla nominována na Cenu Thálie 2008. V roce 2004 získala 1. cenu na mezinárodní baletní soutěže ve Vídni a o dva roky později ceny Prix Carpeaux (ve dvou kategoriích) ve francouzském Vallenciennes. V roce 2009 získala 2. cenu na Mezinárodní baletní soutěži v Brně. V roce 2011 dosáhla maxima v České republice – byla jmenována první sólistkou baletu Národního divadla v Praze. Edita získala prakticky vše, nač si u nás mohla baletka pomyslet. Uplynul ale rok a Edita Raušerová se sbalila a zmizela, aby novou sezonu začala znovu od nuly – se smlouvou řadové sboristky u Finského národního baletu v Helsinkách. V roce 2013 byla jmenována na post první sólistky baletu. Od té doby (dlouhých šest let) jsme o ní nepsali. Abychom tuto absenci zpráv napravili, požádali jsme Editu o krátký rozhovor.

• Delší dobu jsme o Vás ve Slavkově neslyšeli. Jak se Vám daří?

Děkuji za optání, velmi dobře. Od našeho posledního rozhovoru jsem se stihla vdát, porodit krásného syna a vrátit se po dlouhé době zpět na prkna co znamenají svět:)

• Byla jste nedávno (asi před dvěma lety) zraněná. Kvůli zranění jste se nemohla zúčastnit ani oslav 60. výročí slavkovské ZUŠ. Jste již v pořádku?

Bohužel to bylo více jak 3 a půl roku, co jsem zápasila a stále zápasím se zraněním kyčle. Moje situace byla na první pohled snadno řešitelná, ale nakonec to dopadlo úplně jinak a doporučovali mi skončit s tancováním. Což jsem si nechtěla připustit a snažila jsem se to nevzdat, ale konečně se mi podařilo vrátit na jeviště. Není to snadné, ale pomalu dostávám svou jistotu zpět. Skoro každý tanečník si projde něčím podobným. Začínám zase s menšími rolemi a užívám si každý moment. To, že jsem nemohla přijet na večer oslav 60. výročí ZUŠ, mě moc mrzí, protože jsem chtěla osobně ještě zatančit a rozloučit se s paní učitelkou Lenkou Krahulovou, která mě našla, viděla ve mně talent a ukázala mi cestu, kterou bych měla jít.

• Ze sboristky jste se ve Finském národním baletu rychle vypracovala na primabalerínu. Bylo to pro Vás v novém angažmá těžké?

Ano bylo, protože jsem se z první sólistky v Národním divadle najednou stala sboristkou a nevěděla jsem, jestli toho dosáhnu i v cizině, protože zde byla větší konkurence. Ale byla jsem přesvědčená, že jim musím ukázat, co ve mně je, vždy se připravit za někoho zaskočit, znát přesně kroky. Postupem času se na mě mohli spolehnout a vybudovala jsem si tak jejich důvěru ve mě. Hned jsem dostala příležitost v menších rolích, které mě pak dostaly zpátky k velkým hlavním rolím, jako např. Kitri v Donu Quijotovi, Tatiana v Oněginovi, Belle v Krásce a zvíře, Aurora v Šípkové Růžence a dalších sólech v moderních a neoklasických dílech. Práce a dřina se mi zúročila a na konci sezony jsem se stala zpět první sólistkou Finského národního baletu.

• Velký ohlas a úspěch zaznamenal balet Kráska a zvíře, kde jste ztvárnila hlavní roli a Vaším partnerem byl Michal Krčmář, první sólista Finského národního baletu. Jak byste toto představení sama zhodnotila?

Představení samo o sobě bylo dost náročné. Michal je výborný partner, takže jsem to měla trochu jednodušší, ale i tak mě musel pořád zvedat. Celkově z celého baletu jsme měli asi jen 15 minut pauzu, během které jsme se převlékali:) Představení mělo zajímavou kombinaci kroků, těžké duety, krásné kostýmy a scénu, režijně velmi hezky udělané. Byla to každopádně velmi dobrá zkušenost.

• Líbí se Vám v Helsinkách? Nestýská se Vám po Slavkově?

V Helsinkách se mi líbí. Je tu větší klid oproti Praze, hodně zeleně. Velmi mi připomíná Brno, kde jsem strávila taky kousek dětství. A po Slavkově se mi stále stýská. Vždy o prázdninách se musím alespoň na chvíli do Slavkova podívat co je tam nového. Občas už to tam ani nepoznávám:)

• Zvládáte již finštinu?

Finštinu neumím a nikdy snad i nebudu:) Ne, že bych se nechtěla učit, ale je na mě hrozně těžká. Možná se to naučím až s mým synem. Alespoň v to doufám…

• V závěru loňského roku jste vystupovala v Šípkové Růžence, Francouzském večírku a Popelce. Co nového připravujete na rok 2019?

Teď jsme měli zrovna premiéru Malé mořské víly, ve které ztvárňuji čarodějnici, což je docela pěkná změna. Dále připravujeme Annu Kareninu, kde budu tančit sestřenici Betsy, balet Sylvii a nakonec večer tří choreografu Kylián–Verbruggen–Goecke. Bude to velmi zajímavý večer úžasných choreografů.

• Uvidíme Vás někdy i ve Slavkově?

Samozřejmě někdy o velkých prázdninách. Budu se těšit. A posíláme velké pozdravy ze zasněženého Finska.

Děkuji za rozhovor a přeji hodně úspěchů v práci i osobním životě.

Bedřich Maleček

Edita jako žákyně slavkovské ZUŠ F. France / Foto: archiv ZUŠ114http://forum.veslavkove.cz/
Edita jako žákyně slavkovské ZUŠ F. France / Foto: archiv ZUŠ
Carmen / Foto: archiv FNB106http://forum.veslavkove.cz/
Carmen / Foto: archiv FNB
Don Quijote / Foto: archiv FNB114http://forum.veslavkove.cz/
Don Quijote / Foto: archiv FNB
Evžen Oněgin / Foto: archiv FNB195http://forum.veslavkove.cz/
Evžen Oněgin / Foto: archiv FNB
Kráska a zvíře (s Michalem Krčmářem) / Foto: M. Kleemola, FNB176http://forum.veslavkove.cz/
Kráska a zvíře (s Michalem Krčmářem) / Foto: M. Kleemola, FNB
Popelka / Foto: archiv FNO113http://forum.veslavkove.cz/
Popelka / Foto: archiv FNO
Šípková Růženka / Foto: archiv FNO195http://forum.veslavkove.cz/
Šípková Růženka / Foto: archiv FNO
Edita Raušerová / Foto: archiv ER120http://forum.veslavkove.cz/
Edita Raušerová / Foto: archiv ER

Komentářů (0)
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
   
 
Polední menu

menu

Přečtěte si aktuální nabídku poledního menu restaurací ve Slavkově u Brna!

Program kina

kino

Navštivte kino JAS 
ve Slavkově u Brna. Přečtěte si program!

Nejčtenější

Kultura

 • Zavraždily spolubydlící!
  V dnešním světě se už může stát ledasco. Tři seniorky usmrtily svoji nemohoucí kamarádku jen proto, že stále vyhrávala v kartách. Bestie! Ovšem jenom na jevišti. Kdo ze čtenářů navštívil divadelní představení slavkovského divadelního spolku, si jistě vzpomene, že takto se odehrává děj černé komedie... celý článek

Černá kronika

 • Ve městě hořel už třetí strom
  Již třetí případ zapáleného stromu řešili slavkovští hasiči. Naposledy, 14. května, prohořel kmen vrby ve Svojsíkově parku. Vzhledem k jeho vzrostlé koruně bylo strom tak nestabilní, že jej pracovníci technických služeb museli ihned pokácet a rozřezat. Podobný případ se ve Slavkově nestal letos... celý článek

Příroda

 • Slavkov v podzimních barvách roku 2019
  Slavkov
  Slavkov
  Každým rokem nás podzimní příroda odmění spektrem teplých barev. Vždy je to jiné. Klimatické podmínky rozhodují o zabarvení zeleně. Já mám pocit, že podzimní barvy letošního roku se přírodě mimořádně vydařily.
Banner

veslavkove_logomp© Copyright 2008 – 2010 BMTYPO .
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí,
šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu BM TYPO zakázáno.