Dnes je čtvrtek 20.2.2020, svátek má Oldřich

Oslava 100 let Československa v Darney

DarneyV sobotu 30. června přivítalo slavnostně nazdobené partnerské město Darney účastníky oslav 100. výročí založení Československa. Toto výročí se od roku 2002 slaví každoročně v tento den jako Den ozbrojených sil České republiky. Přesně před 100 lety, 30. června 1918, zde byl oficiálně vyhlášen československý stát, kterému tehdy přísahalo věrnost na 6000 legionářů.

Slavnostní přísahy v roce 1918 se zúčastnila celá řada oficiálních hostů. Vedle Edvarda Beneše a činitelů Čs. národní rady zde byl také francouzský prezident Raymund Poincaré, členové francouzské vlády, zástupci spojeneckých armád a delegace z Paříže. Prezident Poincaré předal 21. pluku prapor, který byl vyroben podle návrhu českého malíře Františka Kupky a který darovalo město Paříž. V obsáhlém projevu prezident ocenil vlastenectví legionářů a zdůraznil skutečnost, že nezaváhali, když měli „na vybranou mezi právem a násilím, mezi pravdou a lží, mezi světlem a tmou.“ Následně pěvecký sbor legií zazpíval vlasteneckou píseň Bývali Čechové a slavnostní přísahu přečetl kapitán O. Husák.

„Nebylo to diplomatické uznání československé exilové vlády de iure, mluvilo se tam o uznání Čs. národní rady jako základu příští vlády, ale v zásadě to bylo uznání rady de facto jako nejvyšší autority československých snah o samostatnost,“ vysvětlil význam tehdejších událostí historik z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd Oldřich Tůma. Novinka se z východní Francie do Československa dostávala velmi složitě. „Pořád byla válka, byla tady cenzura, ještě neexistovalo rozhlasové vysílání, kterým by domácí veřejnost o takových záležitostech mohla být uvědoměna. Existovaly určité kontakty mezi odbojem v exilu a představiteli domácího odboje, ale to bylo relativně zdlouhavé přes kurýry a neutrální země. Ti, kdo ty informace měli, se dopouštěli velezrady, takže je nemohli nějak veřejně prezentovat,“ popsal náročný proces O. Tůma.

Na památku přísahy v Darney byl v roce 1938 postaven na místě přehlídky památník, který byl zničen nacisty v roce 1940 a obnoven díky sbírkám československých krajanů v roce 1968.

Letošní oslava kulatého výročí, kterého se zúčastnilo přibližně 600 osob, byla pro veřejnost uzavřená; všichni účastníci přicestovali na pozvání velvyslanectví. Českou a Slovenskou republiku reprezentovali na nejvyšší úrovni premiéři Andrej Babiš a Peter Pellegrini. Francii měl zastupovat prezident Emmanuel Macron, který však tři dny před událostí svou účast zrušil. O důvodech jeho rozhodnutí se můžeme jen dohadovat. Jeho místo zaujala ministryně obrany Florence Parlyová. Ze Slavkova přicestovala delegace (starosta města a zástupci hasičů) vládním letadlem a dále individuálně několik osob.

Slavnost se konala za mimořádného horka – při dlouhém čekání několik osob zkolabovalo a muselo být ošetřeno. V kruhu kolem pomníku stály čestnou stráž vojenské jednotky všech tří zainteresovaných států.

Po příjezdu politiků a čestné přehlídce nastoupených vojsk následovaly projevy státníků. Andrej Babiš v projevu připomněl, že přísahou v Darney vznikla oficiálně československá armáda. Ta se podle jeho slov stala symbolem československého státu v jeho počátcích, protože byla zdrojem sebevědomí. Babiš se rovněž několikrát dovolával masarykovských tradic a snahy prvního československého prezidenta zajistit pro svou zemi demokracii a pevné ukotvení v evropském prostoru. Spolu s Pellegrinim přitom poděkoval Francii za aktivní podporu vzniku Československa.

Následného kladení věnců se zúčasnili zástupci vojenských spolků, organizací a rodinných příslušníků, mezi nimiž nechyběl ani zástupce Slavkova starosta M. Boudný. Poté vojenská hudba zahrála večerku a po minutě ticha za padlé zazněly státní hymny České republiky, Slovenska a Francie. Představitelé vlád poděkovali nastoupeným jednotkách a praporečníkům.

Po skončení slavnostního ceremoniálu u památníku se účastníci akce přesunuli do obecního sálu, aby se zúčastníli recepce pořádané velvyslanci České a Slovenské republiky. Pro zájemce bylo otevřeno blízké československé muzeum, které si mohli prohlédnout za doprovodu nového ředitele H. Comeho. V muzeu jsou mnohé obrazy, historické dokumenty, fotografie a umělecké předměty včetně repliky praporu, který legionáři dostali v červnu 1918. Mj. má zde své místo slavkovský legionář Josef Hořava.

U památníku i v obecním sále vládla velmi přátelská nálada, kterou s radostí a chutí podporovali francouzští hostitelé, např. Yves Desvernes, Régis Belgeri, Jean-Marie Diche a další. I v tento den se navazovala nová přátelství s nemalou pomocí našich občanů žijících dlouhodobě ve Francii.

Bedřich Maleček

Fotogalerii ze slavnosti naleznete zde.

Komentářů (0)
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
   
 
Polední menu

menu

Přečtěte si aktuální nabídku poledního menu restaurací ve Slavkově u Brna!

Program kina

kino

Navštivte kino JAS 
ve Slavkově u Brna. Přečtěte si program!

Nejčtenější

Kultura

 • Zavraždily spolubydlící!
  V dnešním světě se už může stát ledasco. Tři seniorky usmrtily svoji nemohoucí kamarádku jen proto, že stále vyhrávala v kartách. Bestie! Ovšem jenom na jevišti. Kdo ze čtenářů navštívil divadelní představení slavkovského divadelního spolku, si jistě vzpomene, že takto se odehrává děj černé komedie... celý článek

Černá kronika

 • Ve městě hořel už třetí strom
  Již třetí případ zapáleného stromu řešili slavkovští hasiči. Naposledy, 14. května, prohořel kmen vrby ve Svojsíkově parku. Vzhledem k jeho vzrostlé koruně bylo strom tak nestabilní, že jej pracovníci technických služeb museli ihned pokácet a rozřezat. Podobný případ se ve Slavkově nestal letos... celý článek

Příroda

 • Slavkov v podzimních barvách roku 2019
  Slavkov
  Slavkov
  Každým rokem nás podzimní příroda odmění spektrem teplých barev. Vždy je to jiné. Klimatické podmínky rozhodují o zabarvení zeleně. Já mám pocit, že podzimní barvy letošního roku se přírodě mimořádně vydařily.
Banner

veslavkove_logomp© Copyright 2008 – 2010 BMTYPO .
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí,
šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu BM TYPO zakázáno.