Dnes je čtvrtek 20.2.2020, svátek má Oldřich

Slavnostní vysazení lípy svobody ve Slavkově

Lípa svobody / Foto: B. MalečekV letošním roce si naše země připomíná 100. výročí vzniku československé státnosti. Jihomoravský kraj v této souvislosti plánuje na stovce vybraných míst jižní Moravy vysadit 100 lip srdčitých jako připomínku této historické události.

Lípy jsou symboly demokracie, ale také lidské pospolitosti a hrdosti. Byly to právě lípy, které byly vysazovány v roce 1918 a 1919 u příležitosti vzniku republiky, 1928 k desetiletému výročí republiky a nemálo jich bylo zasazeno v roce 1968 k padesátiletému výročí Československa.

I ve Slavkově byly již v minulosti dvě lípy vysazeny – v dubnu 1919 a také 28. října 1968 (tuto lípu potkal smutný osud – v roce 2010 musela být skácena, aby uvolnila místo pro přístavbu Mateřské školy Zvídálek na severní straně nové budovy ZŠ Komenského).

O výsadbě první lípy svobody v dubnu 1919 jsme již na tomto webu psali.

Druhá lípa svobody byla vysazena z iniciativy obnovené organizace Junáka 28. října 1968 a sázení se ujali sami členové Junáka v blízkosti nové budovy ZŠ Komenského.

Samotnému aktu výsadby předcházel o den dříve slavnostní večer. Slavnost byla zahájena znělkou a pochodem od Ladislava Vykoupila. Po proslovu majora Šidlíka z vyškovské posádky následoval koncert mužských sborů ze Slavkova a Heršpic. Sbor řídil Ota Pohle. Druhou polovinu večera vyplnila dechová hudba pod vedením L. Vykoupila.

Po normalizaci v 70. letech se na lípu poněkud zapomnělo – její existenci připomněla až plánovaná přístavba mateřské školy.

Třetí lípa srdčitá byla v rámci akce 100 lip slavnostně vysazena jako 27. v pořadí v sobotu 2. června 2018 v těsné blízkosti Domu s pečovatelskou službou v Polní ulici za účasti hejtmana Jihomoravského kraje Bohumila Šimka a ředitele Ústavu výzkumu globální změny AV ČR Michala Marka. Kromě nich se symbolického zasazení zúčastnili ještě místopředseda Senátu Parlamentu ČR Ivo Bárek a starosta našeho města Michal Boudný.

V úvodu slavnosti zazněla československá hymna v podání Zámecké dechové hudby. Bylo milé po letech opět vyslechnout hymnu i se slovenskou částí. Slavnostní sázení doprovázelo vystoupení dětí z Mateřské školy Zvídálek, přípravky TeamGym a folklorního souboru Křižanováček.

B. Maleček

Fotografie ze  sázení lip v roce 1919, 1968 a 2018 najdete zde.

Komentářů (0)
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
   
 
Polední menu

menu

Přečtěte si aktuální nabídku poledního menu restaurací ve Slavkově u Brna!

Program kina

kino

Navštivte kino JAS 
ve Slavkově u Brna. Přečtěte si program!

Nejčtenější

Kultura

 • Zavraždily spolubydlící!
  V dnešním světě se už může stát ledasco. Tři seniorky usmrtily svoji nemohoucí kamarádku jen proto, že stále vyhrávala v kartách. Bestie! Ovšem jenom na jevišti. Kdo ze čtenářů navštívil divadelní představení slavkovského divadelního spolku, si jistě vzpomene, že takto se odehrává děj černé komedie... celý článek

Černá kronika

 • Ve městě hořel už třetí strom
  Již třetí případ zapáleného stromu řešili slavkovští hasiči. Naposledy, 14. května, prohořel kmen vrby ve Svojsíkově parku. Vzhledem k jeho vzrostlé koruně bylo strom tak nestabilní, že jej pracovníci technických služeb museli ihned pokácet a rozřezat. Podobný případ se ve Slavkově nestal letos... celý článek

Příroda

 • Slavkov v podzimních barvách roku 2019
  Slavkov
  Slavkov
  Každým rokem nás podzimní příroda odmění spektrem teplých barev. Vždy je to jiné. Klimatické podmínky rozhodují o zabarvení zeleně. Já mám pocit, že podzimní barvy letošního roku se přírodě mimořádně vydařily.
Banner

veslavkove_logomp© Copyright 2008 – 2010 BMTYPO .
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí,
šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu BM TYPO zakázáno.