Dnes je sobota 22.2.2020, svátek má Petr

Zájezd za historií, kovovými zvířaty a jablíčkovým moštem

ZájezdI když třináctka je řazena mezi čísla nešťastná, kdy by se nemělo vydávat na cesty, pro nás účastníky to byl příjemně prožitý den. Byla to slunečná sobota 13. října 2018, kdy jsme se vydali na plánovaný zájezd s trasou: hrad Buchlov, KOVO ZOO Uherské Hradiště a ekologická vesnice Hostětín. Odjeli jsme v 8 hodin směrem na východ. První zastávka byla na na hradě Buchlov. Po odbočení z hlavní silnice luxusní autobus značky SCANIA pomalu stoupal do výšky 522 metrů nad mořem, kde stojí hrad Buchlov. Jeho počátky se datují do 1. poloviny 13. století. Byl založen českým králem jako strategicky obranná pevnost a správní středisko se soudní pravomocí a tzv. loveckým právem.

Autobus zaparkoval na parkovišti přímo pod hradem. My jsme se vydali tou samou kamenitou cestou, kterou vedly kroky všech původních majitelů dávno a pradávno před námi.

Po průchodu hradní bránou jsme posléze vystoupali po 60 schodech až na terasu před bránou do třetího – horního nádvoří. Na tomto místě začíná komentovaná prohlídka, kterou nás provázela průvodkyně znalá celé historie do posledních detailů a pověstí, které se za celou historii hradu udály.

První písemná zmínka je z roku 1300, kdy zde zastával úřad kastelána jistý Protiva z Buchlova. Až do 16. století byl hrad majetkem krále, avšak byl často dáván do zástavy šlechtickým rodům. Na konci 15. století jej vlastnili páni z Cimburka. V roce 1511 přechází hrad do soukromého vlastnictví a od 16. do 18. století byli jeho majiteli rody pánů ze Žerotína, ze Zástřizl a z Petřvaldu.

Posledními držiteli Buchlova se stali v roce 1800 hrabata Berchtoldové z Uherčic. Zásluhou dvou nevlastních bratrů, osvícenců, dr. Leopolda I. Berchtolda a dr. Bedřicha Berchtolda vzniklo v prostorách hradu rodinné muzeum, které bylo již v polovině 19. století zpřístupněno veřejnosti.

Postupně jsme navštívili černou kuchyni, hradní kapli, pozdně gotický rytířský sál ( hodovní sál) se síťovou a křížovou klenbou, zbrojnici, barokní knihovnu a barokní pokoje pánů z Petřvaldu. V jednom pokoji je obraz psa „ Cerbera“. K tomu se vypráví pověst, kde Cerberus byl poslíčkem milostných dopisů mezi stavitelem zámku Buchlovice Janem Dětřichem z Petřvaldu ( 1658 – 1734) a jeho druhou manželkou Annou Nosticovou ( zemřela 1746) . Korespondenci prý nosil za svým obojkem z Buchlova až do Chotolin u Tábora. Tuto službu měl vykonávat po dva roky a jedna cesta mu trvala sedm dní.

Prohlídka končila na terase u kamenného stolu u kterého podle pověsti sedával odsouzený před popravou. Zde měl dostat poslední pohoštění – chléb a džbán vína. Zřejmě i zde také seděl jistý zbrojnoš Vítek odsouzený k trestu smrti za spoluúčast na pytláctví. Aby dokázal svoji nevinu, zasadil lípu kořeny vzhůru a korunou do země, s tím, že pokud se strom do roka zazelená bude mu trest prominut. To se stalo asi před 400 léty a lípa roste do dnešních dnů. Tím skončila návštěva, která nás poučila o dávné historii.

Potom jsme z dáli pozorovali siluetu hradu Buchlova – dominantu Chřibů a již byl v dohlednu 27 metrový maják „ Šrotík“ jako rozhledna a orientační bod, který se nachází v bývalém cukrovaru ve Starém Městě u Uherského Hradiště. Osud tohoto dříve funkčního cukrovaru je jiný než stejného u nás ve Slavkově u Brna. Po 130 letech činnosti, kdy za tuto dobu bylo uvařeno mnoho tisíc tun kvalitního cukru byl cukrovar zrušen. Chátrající budovy zakoupili v roce 1998 pánové Bronislav Janeček a Radomír Bureš. Začali s rekonstrukcí budov a založili REC ( Recyklační Ekologické Centrum) místo, kde bylo možno odevzdat veškerý nepotřebný odpad. Skupina REC se rozrůstala o další divize, které tento nebezpečný odpad zpracovávají. V Kongresovém centru jsme byli seznámeni s tím, že např. z ojetých pneumatik se vyrábí koberce a drť se přidává do asfaltových směsí na silnice. Z PET lahví a jiných plastů se vyrábí trvanlivé lavičky do parků pro odpočinek, obrubníky a jiné předměty. Všeobecně – co se vykoupí je ekologicky zpracováno a slouží nám v jiné formě dál.

Nápad vytvořit v areálu něco netradičního, ojedinělého – KOVO ZOO vznikl v hlavě majitele Bronislava Janečka. Touto myšlenkou se také snažil ukázat, že kovový odpad nemusí vždy skončit jen v hutích, ale může být využit i jinak a to zábavnou formou. V dílně nazývané „ Porodnice“ se rodí zvířecí exponáty v životní velikosti z kovového odpadu. V současné době obývá KOVO ZOO kolem 250 zvířat a další přibývají. Cílem je toto číslo zdvojnásobit.

Dospělí návštěvníci obdivují dokonalou propracovanost ve srovnání s živými tvory stejného druhu. Děti využívají možnost se na zvířata posadit, na nich dovádět a vyfotit se na památku. Kde jinde mají možnost osahat si 2 tunového nosorožce, 5ti metrovou žirafu, lva, koně, stádo slonů, opice a mnoho dalších, které jim neublíží. Při prohlídce areálu si můžeme navštívit muzeum zemědělské techniky, prohlédnout si zevnitř letoun L- 610, tramvaje, železniční vagony a pro děti je zde bludiště z pneumatik. Procházkou po vyhlídkových lávkách si můžeme prohlédnou celý areál z ptačí perspektivy. V Kongresovém centru probíhají výukové programy, například jak veškerý odpad třídit a jak s ním nakládat.

Po obědě v nedaleké restauraci jsme opustili Uherské Hradiště a vydali se ještě dál na východ, do ekologické vesnice Hostětín, kterou v roce 2010 navštívil Princ Charles – britský následník trůnu.

Hostětín leží na úpatí Bílých Karpat. V obci se podařilo realizovat několik ekologických projektů na ochranu přírody a to kořenovou čističku odpadních vod, obecní výtopnu na spalování dřevního odpadu, fotovoltarické elektrárny, úsporné veřejné osvětlení. V obci stojí pasivní dům Centra Veronica, ve kterém se v zimě téměř nemusí topit, teplou vodu bere ze slunce a používá vodu z nebe.

My jsme se z časových důvodů zaměřili na Bio moštárnu pro kterou se vykupuje ovoce z velkého okolí a zpracovává se na mošty. Měli jsme možnost vidět jak na konci moderní nerezové linky vycházejí BIO mošty ( 100% jablečná šťáva), které jsou jen pasterizovány v průtokovém pasteru teplotou okolo 80°C. Základem dalších produktů je takto zpracovaný jablečný mošt, který je kombinován s příměsemi z jiného ovoce a tak v konečné verzi jsme ochutnali a měli možnost si zakoupit jablečný mošt s červenou řepou, mátou, zázvorem, rakytníkem. Vyšším stupněm produkce je Hostětínský sirup BIO bezový, mátový, rooibos, konopný…

Za moštárnou na okraji sadu starých odrůd ovoce je historická sušárna ovoce. Na tomto místě stojí již více jak 200 roků. V roce 1997 byla restaurována a opět nabízí zájemcům sušení jablek, hrušek a trnek „ postaru“. To znamená, že ovoce je uloženo na proutěných lískách a teplý vzduch ze zděné pece ve které se topí dřevem prochází mezi lískami.

V sadě starých odrůd rostou stromy, které ještě vysazovali naši dědové. Proto zde můžeme vidět dnes již málo se vyskytující odrůdy. Jabloně: Parkerovo, Kožená reneta, Kanadská reneta, Jadernička moravská a jiné. Hrušky: Krvavka, Praskula … švestky a jiné starší ovocné druhy.

Po mnoha dotazech jsme se rozloučili s Hostětínem a vydali se na zpáteční cestu. Tím byl hlavní program zájezdu vyčerpán a nyní nás čekala odpočinková část ve Dvoře pod Starými horami v Boršicích. Posezení ve vinném sklepě pří živé hudbě a zpěvu s chutnou večeří a kvalitním vínem bylo velmi příjemnou relaxací po prožitém dnu.

Díky za krásný a poučný zájezd a na shledanou na některém dalším zájezdu.

Za ZO ČZS Slavkov u Brna Vladimír Luža

Fotogalerii V. Luži ze zájezdu najdete zde.

Komentářů (0)
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
   
 
Polední menu

menu

Přečtěte si aktuální nabídku poledního menu restaurací ve Slavkově u Brna!

Program kina

kino

Navštivte kino JAS 
ve Slavkově u Brna. Přečtěte si program!

Nejčtenější

Kultura

 • Zavraždily spolubydlící!
  V dnešním světě se už může stát ledasco. Tři seniorky usmrtily svoji nemohoucí kamarádku jen proto, že stále vyhrávala v kartách. Bestie! Ovšem jenom na jevišti. Kdo ze čtenářů navštívil divadelní představení slavkovského divadelního spolku, si jistě vzpomene, že takto se odehrává děj černé komedie... celý článek

Černá kronika

 • Ve městě hořel už třetí strom
  Již třetí případ zapáleného stromu řešili slavkovští hasiči. Naposledy, 14. května, prohořel kmen vrby ve Svojsíkově parku. Vzhledem k jeho vzrostlé koruně bylo strom tak nestabilní, že jej pracovníci technických služeb museli ihned pokácet a rozřezat. Podobný případ se ve Slavkově nestal letos... celý článek

Příroda

 • Slavkov v podzimních barvách roku 2019
  Slavkov
  Slavkov
  Každým rokem nás podzimní příroda odmění spektrem teplých barev. Vždy je to jiné. Klimatické podmínky rozhodují o zabarvení zeleně. Já mám pocit, že podzimní barvy letošního roku se přírodě mimořádně vydařily.
Banner

veslavkove_logomp© Copyright 2008 – 2010 BMTYPO .
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí,
šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu BM TYPO zakázáno.