Dnes je sobota 22.2.2020, svátek má Petr

Zájezd zahrádkářů na Makču Pikču

Makču PikčuArboretum Makču Pikču, hrad Sovinec a Pradědova galerie – to byl námět na uspořádání zájezdu, na který jsme se vydali za krásného počasí v sobotu 26. května. Plně obsazený autobus vyjížděl ze Slavkova v 7.30 hodin po dálnici směrem na Vyškov, Olomouc a Šternberk. Cestou mnozí v duchu přemítali jaké překvapení je čeká a zda splní jejich očekávání. Jízda byla plynulá a bez jakéhokoli zdržení jsme v 9 hodin vystupovali na parkovišti u arboreta, které je umístěno v přírodním svahu s nádherným výhledem do Hornomoravského úvalu v obci Paseka u Šternberka.

Majitel pan Ing. Radim Slabý nás krátce na úvod seznámil s tím, jak před více před 10 lety začal na bývalé skládce slévárenských písků a stavebních sutí vytvářet toto pro nás nádherné dílo. Skvělé mikroklima je vhodné pro růst i polosubtropických rostlin. Všechny druhy rostlin jsou pěstovány v čedičovém substrátu, který jim dodává potřebné živiny, zadržuje vláhu a zabezpečuje jejich hustý a kompaktní růst. V unikátním přírodním prostředí se vyskytuje mnoho teplomilných živočichů od kudlanky přes samotářské včelky, čmeláky a velmi zajímavé druhy motýlů, draví brouci, cvrček polní, saranče modrokřídlá, mravkolev číhající na mravence a mnoho dalších.

Prohlídková trasa vede ve svahu mezi terasami ze suchých kamenných zídek osázených více jak 3200 druhy rostlin. Z odpočinkového posezení ve vyhlídkových chýších a z kvetoucí přírodní pergoly je nádherný pohled na různě kvetoucí skalničky, růže, bylinky a cibuloviny. Zde jsme se odreagovávali od běžného života pohledem na pod námi ležící přírodu Hornomoravského úvalu. Okouzleni krásou květů jsme si na rozloučenou s arboretem zakoupili sazeničky vyhlédnutých rostlinek v přesvědčení, že dosáhneme těch samých a nebo ještě větších úspěchů.

Moc jsme se autobusem nesvezli a hned po třech kilometrech byla zastávka na parkovišti pod hradem Sovinec. Po zaplacení hromadného vstupného jsme obdrželi razítko na obnaženou část našeho těla a začala neorganizovaná prohlídka hradu. Mezi pátou a šestou bránou na pátém nádvoří probíhala ukázka výcviku dravců a divadelní pohádka pro děti „My se vlka nebojíme“. Poté jsme se rozešli k prohlídkám jednotlivých expozic.

Při jedné prohlídce jsme se od průvodce oděného do historického oblečení dozvěděli vše o jeho historii. Jeho podrobný výklad byl tak bohatý na podrobnosti o všech majitelích a zabral by více stránek, proto další jen v kostce. Více na www.hradsovinec.cz

Hrad Sovinec byl založen bratry Pavlem a Vokem z rodu Hrutoviců mezi lety 1329 a 1332 na okraji Nízkého Jeseníku na masivu Sovinecká vrchovina v nadmořské výšce 480 metrů poblíž historické cesty spojující Moravu se Slezkem. Původní hrad – to byla na osmibokém soklu postavena válcová věž – bergfrid. Postupně, jak hrad měnil majitele, tak docházelo k rozšiřování o další obranné hradby a obytné místnosti. Při častých válkách a bojích docházelo k poškození hradu a ke stavebním úpravám se zpevněním hradeb.

V roce 1643 švédská vojska pod vedením Lennarda Tortenssona se po neúspěšném obležení Brna rozhodla obsadit hrad Sovinec. Švédská vojska o síle 8000 mužů s 82 děly 16. a 17. září 1643 hrad obklíčila a po úporných bojích jej 7. října 1643 po čestné kapitulaci posádky obsadila. Při obraně hradu padlo asi 100 obránců. Ztráty Švédů však byly daleko větší. Přes tyto ztráty na švédské straně jejich generál osádku hradu prohlásil za hrdiny a nechal je odejít ve zbroji i s majetkem. Švédové hrad opravili a učinili z něj další opěrný bod umožňující švédskou kontrolu široké oblasti až do roku 1650, kdy odtáhli z Čech.

Dále byl hrad v držení řádem německých rytířů až do roku 1939. Po té jej Wehrmacht užíval jako zajatecký tábor pro francouzské důstojníky do roku 1942. Až do konce války zde malá jednotka SS střežila uložený ukořistěný majetek. Při přechodu fronty začátkem května 1945 hrad z velké části vyhořel. Po té byl zestátněn a až do dnešních dnů se hrad postupně rekonstruuje. V již rekonstruovaných prostorách hradu jsou instalovány expozice týkající se historie objektu. Na konci prohlídky jsme si z hlavní věže hradu prohlédli překrásnou krajinu sovineckého přírodního parku.

A opět jen krátká jízda autobusem a již vystupujeme v obci Jiříkov u Rýmařova, kde se nachází Pradědova galerie u Halouzků. Při prohlídce nepotřebujete průvodce, protože vše řeknou sochy samy v šesti jazycích. Začínáme u dřevořezby „Pradědova říše“ a ono to funguje – rozumíme a budeme pokračovat. Ve vnitřních prostorech je k vidění mnoho soch koní, slonů, velbloudů, saní, ovcí a dalších zvířat v životní velikosti. V pekle, kde čerti vařili v kotlích nehodné lidi (prý asi politiky), nás nechtěli, a tak jsme přešli do expozice betlémů, kterých je zde několik. Největší betlém na světě v životní velikosti má přes 250 figur. Dřevořezba „Vyznání mé rodné zemi“ o rozměrech 36x2 metry je stále nedokončena.

Venkovní pětihektarové prostory jsou příjemnou procházkou pro dospělé, ale hlavně se zde vyřádí děti na kolotočích, houpačkách nebo posezením na sochách medvědů, prasátek, draků a jiných zvířátkách. Pro unavené nohy je zde příjemné posezení na sedačkách a sluneční lavici, které jsme hodnotně využili. Pro ty méně unavené jsou k dispozici cvičicí stroje, lanová dráha, skluzavky a prolézačky.

Na závěr jsme vystoupali na pahorek s rozhlednou, ze které jsme z nadhledu pozorovali živé daňky, Pradědovu zahrádku s 500 druhy rostlin a keřů, ekologické nádrže s kořenovou čističkou. Naposledy jsme se rozloučili s vodníkem i samotným Pradědem v nadživotní velikosti (výška 10,4 metru a váha 15 tun) a nasedli unaveni do připraveného autobusu a ujížděli k domovu. Pan řidič vše zvládl na jedničku, a tak v 19 hodin jsme vystoupili zase doma – ve Slavkově.

A jak se splnilo očekávání osazenstva autobusu?

„Vřelé díky pořadatelům zájezdu“.

„Díky za krásný zájezd“.

„Hodnotný program zájezdu – díky, na takový zájezd opět pojedeme“.

A co pořadatelé: Díky za ukázněnost a dochvilnost.

Další zájezd připravujeme na podzim (konec září nebo začátek října) asi na Slovácko se závěrečným posezením u vína!

Sledujte naše webové stránky: www.Zahradkari.cz /zo/slavkovubrna

Zážitky ze zájezdu sepsal Vladimír Luža

Fotografie ze zájezdu naleznete zde.

Komentářů (0)
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
   
 
Polední menu

menu

Přečtěte si aktuální nabídku poledního menu restaurací ve Slavkově u Brna!

Program kina

kino

Navštivte kino JAS 
ve Slavkově u Brna. Přečtěte si program!

Nejčtenější

Kultura

 • Zavraždily spolubydlící!
  V dnešním světě se už může stát ledasco. Tři seniorky usmrtily svoji nemohoucí kamarádku jen proto, že stále vyhrávala v kartách. Bestie! Ovšem jenom na jevišti. Kdo ze čtenářů navštívil divadelní představení slavkovského divadelního spolku, si jistě vzpomene, že takto se odehrává děj černé komedie... celý článek

Černá kronika

 • Ve městě hořel už třetí strom
  Již třetí případ zapáleného stromu řešili slavkovští hasiči. Naposledy, 14. května, prohořel kmen vrby ve Svojsíkově parku. Vzhledem k jeho vzrostlé koruně bylo strom tak nestabilní, že jej pracovníci technických služeb museli ihned pokácet a rozřezat. Podobný případ se ve Slavkově nestal letos... celý článek

Příroda

 • Slavkov v podzimních barvách roku 2019
  Slavkov
  Slavkov
  Každým rokem nás podzimní příroda odmění spektrem teplých barev. Vždy je to jiné. Klimatické podmínky rozhodují o zabarvení zeleně. Já mám pocit, že podzimní barvy letošního roku se přírodě mimořádně vydařily.
Banner

veslavkove_logomp© Copyright 2008 – 2010 BMTYPO .
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí,
šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu BM TYPO zakázáno.